Back to products
Next product
Click to enlarge
INQUIRE NOW
Category: Bearing product series
Share
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Hongkong NKF Machinery Co., Limited. High-quality bearings with an inner diameter of 10MM and an outer diameter of 3000MM are available for ordering by domestic and foreign customers. The main products include ball bearings, roller bearings, mounted bearings, linear motion bearings, bearing steel, stainless steel and other non-standard bearings. NKF products are mainly used in more than 60 industries such as Bicycle and cycling equipment,Heavy machinery,Material handling equipment,Automotive aftermarket,Medical equipment,Entertainment rides and amusement park equipment, and the products have stable markets in Dominica,Coral Sea Islands,French Polynesia, America,Asia,Africa and other countries and regions. Top bearing SKF, TIMKEN, FAG, KOYO, NSK brand partners. We have long-term reserves of a large number of brand bearings for domestic and foreign customers to purchase. Advanced technology, establishing a global OEM and after-sales service system in accordance with ISO9001:2000 quality certification. We are committed to building long-term business relationships with our customers through quality products and services. We sincerely hope that friends at home and abroad will create a better future with us, and we will serve you wholeheartedly.
Place of Origin
Hongkong.china
Type
BALL
Structure
Deep Groove
Model Number
608
Seals Type
ZZ ZRS
Product name
Material
Chrome Steel
Application
Machinery
Size
4* 12* 5mm
Weight
0.01kg
Samples
Support
Feature
Low Noise. Long Life
Package
Box
Lubrication
Lubricating oil
Service
OEM Customized Services
Packaging Details
1. tube packing
2. single box packing
3. pallet packing
4. free sample ,delivery cost by buyer
Supply Ability
26480 Piece/Pieces per Day
Quantity (pieces)
> 68334
Lead time (days)
4~14 days
Bore Size
63.66 - 84 mm